הקטקומבות של פריז - Catacombes de Paris

העיר התחתית של פריז

פריז ידועה בתור עיר יפהפיה, תוססת, מלאת חיים ותרבות. לא סתם היא מכונה גם עיר האורות, אך רבים אינם מודעים למערכת המחילות, המנהרות והאולמות המסועפת הנמצאת מתחת לפני העיר.

הקטקומבות של פריז (Catacombes de Paris) הם המקום ממנו ניתן לטעום מן הצד הלא מוכר של פריז. אמנם רק הקטקומבות הן הפתוחות לקהל ויתר חלקיה של העיר התת קרקעית אינו פתוח לביקור הציבור, אך די בקטקומבות האלה בכדי לחוש תחושות לא מוכרות, תחושות שאינכם רגילים לקבל בעיר אירופאית על ארמונותיה, כנסיותיה, מגדליה, המוזיאונים, חנויות היוקרה והפארקים שלה.

הקטקומבות של פריז מושכות אליהן סוגים שונים של אנשים, החל מתיירים סקרנים אשר רוצים להכיר את פריז לעומק במלוא מובן המילה ועד חסרי בית או כאלה העוברים את הגבול ומגיעים לאזורים האסורים לשיטוט.

רכוש עכשיו כרטיסים מראש להקטקומבות של פריז, ועקוף את התור >>

הצד האפל של עיר האורות

כן, פריז ידועה בתור עיר האורות והיא אכן מלאה באור, עד שיורדים מטה אל מתחת לפני האדמה. מערכת המחילות המסועפת נוצרה עוד על ידי הרומאים החל משנת 52 לפנה"ס לצורך כריית אבן גיר.

בשלב מאוחר הרבה יותר, כאלף שנה קדימה, נעשתה כריה מוגברת של אבן גיר לצורך בניית חומות העיר. אז נעשתה הכריה במידה שכבר הפכה למסוכנת ועמדה למוטט את בתי העיר, הכריה נפסקה והתעלות נשארו כפי שהן עד שנמצא להן יעוד חדש לאחר כמה מאות שנים

בסוף המאה ה- 18 הוחלט על הפסקת הקבורה בתוך העיר והעברתה אל מחוץ לפריז. היה צורך למצוא פתרון גם לאלה הקבורים בבית הקברות המרכזי של פריז והפתרון הנוח ביותר היה אותן מערכת תעלות ומחילות תת קרקעיות וכך אלה הפכו לקטקומבות אליהן הובאו בטקס דתי מיליוני שלדים. גם מצבות רבות הועברו אך אלה נהרסו במהלך המהפכה הצרפתית. 

מה רואים בפריז של מטה?

הקטקומבות אשר פתוחות לקהל מהוות רק חלק קטן ממערכת המחילות והמנהרות התת קרקעיות. החוויה שתחוו בתוך הקטקומבות תלויה בעד כמה אתם אוהבי אפלה, גולגולות ועצמות.

מיליוני גולגולות ועצמות תראו באולמות הקבורה. הן מסודרות לאורך הקירות כשלכל אחת מהן מוצמדת תווית המצביעה על השנה בה נקברה הגופה. תפאורה של גרפיטי על הקירות מוסיפה לתחושת האימה שנוצרת אצל לא מעט מבקרים במקום.

הקטקומבות ומערכת התעלות אשר אסורות לביקור משכו אליהן במשך השנים סוגים שונים של אנשים: מחתרות מהפכניות, חסרי בית, סוחרי סמים, אנשים המחפשים מקום אלטרנטיבי לבלות בו. אין ספק כי כאשר תחזרו מן המעמקים אל פריז של מעלה, תסתכלו על העיר בצורה קצת שונה..

 

כתבות שאולי יעניינו אותך