קתדרלת נוטרדאם פריז - Cathédrale Notre-Dame de Paris

כנסיית גבירתנו בפריז

קתדרלת נוטרדאם (Cathédrale Notre-Dame de Paris) היא אחד האתרים החשובים והמיוחדים בפריז. המבנה הבנוי בסגנון ניאו גותי עמוס בקישוטים היה חשוב תמיד לפריזאים עד כדי כך שנשמר כפי שהוא גם בתקופה בה התחוללו שינויים רבים במבנים בפריז, לאחר המהפכה הצרפתית. 

קתדרלה נוטרדאם ממוקמת במקום ממנו החלה פריז לצמוח ומהווה למעשה את לב ליבה של העיר. הקתדרלה ממוקמת על אי בתוך נהר הסיין הנקרא אי לה דה לה סיטה. במקום היה לפני הגעת הנצרות לאזור מקום פולחן לאלילים.

לכן היה המקום מוכר והיה טבעי לבנות בו את הכנסייה הראשונה בפריז, בזיליקת סנט אטיין, שהורחבה ולאחר מכן הוחלפה עד שנבנתה במקומה קתדרלת נוטרדאם (או כנסיית גבירתנו) שבנייתה ארכה קרוב למאתיים שנה- היא החלה במאה ה- 12 והסתיימה באמצע המאה ה- 14!

קתדרלת נוטרדאם

כנסיית נוטרדם - עם הגביע הקדוש
כנסיית נוטרדם - עם הגביע הקדוש
יופי שהיה מקור השראה לאנשי רוח

קתדרלת נוטרדם היא קתדרלה הבנויה בסגנון גותי קלאסי שנימצאת בעיר פריז. המבנה עצום בגודלו ותחושת ההתפעלות אותה חווים מורגשת גם כאשר מתבוננים על המבנה מבחוץ וגם כאשר נכנסים פנימה דרך שעריו המיוחדים והמקושתים. קווי המתאר החדים, חלונות הרוזטה היפהפיים, הפסלים הרבים, שלל הקישוטים והעיטורים שנדרשת התבוננות מעמיקה וארוכה על מנת לקלוט את כולם הופכים את המקום למרשים במיוחד. 

ציורי הקיר והויטראז'ים הצבעוניים המאירים את הכנסייה מבפנים באור מיוחד הם מרהיבים. כל אלה הביאו לכך שלמרות תחושת זלזול שניכר כלפי סגנון הבניה הגותי בתקופת הרנסנס והרצון להרוס את הכנסייה או לעצבה מחדש לאורך השנים, הכנסייה נותרה כמעט לחלוטין כפי שהיא מלבד תוספות או שינויים קטנים.

לאורך המאה ה- 19 החלה תחיה של הסגנון הגותי והחזרת הכבוד אליו והדבר בא לידי ביטוי גם בשחזור חלקי הקתדרלה שכן נהרסו במהלך השנים. אחד מאנשי הרוח שתמך בתחיה הגותית הוא ויקטור הוגו שכתב את יצירת המופת "הגיבן מנוטרדם" על קוויזומודו, הגיבן שתפקידו היה לצלצל בפעמון הענק אמנואלה שבמגדל הכנסיה.

הכנסיה עם הגביע הקדוש

בחדר האוצרות של הכנסייה נוטרדאם בעיר פריז היו שמורים בעבר אוצרות רבים שכללו חפצי קדושה ויצירות אמנות רבות. היום רוב האוצרות הללו אינם. החפץ היקר שנשמר במשך השנים הוא גביע מוזהב שעליו מונח כתר. הכתר, כך על פי האמונה, מכיל שרידים מנזר הקוצים של ישו.

 

כתבות שאולי יעניינו אותך